Ethereum ağında stake edilen varlıkların çekimi için test çalışmaları başlıyor

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Investing.com – Ethereum geliştiricileri, ağ birleşmesi periyodunda ETH stake eden yatırımcıların geri çekim yapabilmesi için test çalışmalarına başladı.

Bu kıymetli gelişmeyle bir arada Ethereum fiyatı, istikametini üst çevirerek 1.200 dolar bandına geri döndü. Geliştirici grup, şu an test evresinde bulunan staking çekim faaliyetlerinin 2023 yılında başlayabileceğini aktardı, fakat net bir tarih verilmedi.

Kullanıcılar, 2020 yılının sonunda başlatılan Beacon Chain ile birlikte varlıklarını Ethereum ağında stake etmeye başladı. Bu zincirin oluşturulmasıyla Ethereum ağı, pay ispatı (Proof of Stake) konsensüs düzeneği için birinci adımı atmıştı. Nihayetinde 15 Eylül tarihi prestijiyle Ethereum ağı Merge güncellemesiyle pay ispatı düzeneğine geçiş yaptı.

Bunun yanında doğrulayıcı süreçlerinde kullanılan stake edilen ETH’lerin ise bir daha sonraki değerli güncelleme olan Shanghai kademesine kadar çekilemeyeceği beyan edilmişti. Artık ise çekim süreçlerinin meselesiz bir biçimde gerçekleşmesi test çalışmaları başladı. Hususla ilgili başka bir detay ise Shanghai güncellemesiyle ilgili vakit çizelgesinin çabucak hemen bilinmeyen olması. Olağan kurallar altında Merge daha sonrası 6 ila 12 aylık mühlet zarfında devreye alınması beklenen güncelleme için şu an Ethereum web sitesinde kestirimi vakit çizelgesi bulunmuyor.

Bazı yorumcular, test çalışmalarının durumuna bakılırsa güncelleme için iddiası tarihin belirleneceğini düşünüyor. Ethereum’un tanınan gelişticilerinden Tim Beiko ise birinci iddianın geçmiş devirlerdeki Ethereum güncellemelerine bakılırsa ortaya atıldığını ve Shanghai yükseltmesine geçişin evvelki yükseltmelerden daha uzun sürebileceğini söylemiş oldu.

Stake edilen ETH’lerin çekim tarihinin netleşmemesi tasalara yol açtı

Diğer yandan Ethereum stake edenler, fonlarını çekme konusunda net bir tarihin belirlenmemesi konusunda memnuniyetsizliklerini lisana getiriyor. Tasaların odağında ise çekim süreçlerinin etkinleştirilmesinin birtakım geliştirici kümelerine bağlı olması. Bunu bir güvenlik riski olarak nazarann yatırımcılar, ETH varlıklarının şu an mühleti aşikâr olmayan biçimde rehin tutulmasından rahatsız görünüyor.

Bu son gelişme ise ağda kilitlenen ETH ölçülerinin çekim süreçleri için çalışmalara başlandığını gösterdi ve kesimde son vakit içinderda ortaya çıkan kimi olumsuz söylentiye ve telaşa bir yanıt olarak ortaya çıktı. Önümüzdeki günlerde stake edilen ETH’lerin çekimlerine yönelik test çalışmasının meselesiz devam etmesi, yatırımcıların ağa inancını artırmak için kritik kıymete sahip olacak.

Yazar: Günay Caymaz

Okumaya devam et...
 
Üst