Deloitte İstifa Ettikten Sonra Byju’nun Yeni Denetçideki İpleri

Beykozlu

New member
Byju’s, borç verenlerine bir kredinin geri alınması sırasında taciz edildiği iddiasıyla dava açtı. (Dosyalar)

Yeni Delhi:

Denetim firması Deloitte, Byju’nun mali tablolarının sunulmasındaki gecikmeyi gerekçe göstererek denetçiliği görevinden istifa ederken, aynı anda üç edtech firmasının yönetim kurulu üyesi decacorn’da derinleşen bir kriz olarak görülen olayda istifa etti.

Byju’s’u 2025 yılına kadar denetlemesi planlanan Deloitte Haskins & Sells, “şirketin mali tablolarının uzun süredir ertelendiğini” belirterek orta vadede “anında yürürlüğe girecek” şekilde görevinden ayrıldı.

Think & Learn Pvt Ltd’nin (Byju’s olarak bilinir) yönetim kuruluna gönderilen bir mektupta Deloitte, gecikmeler nedeniyle bir denetim başlatamadığını ve bunun “planlama” yeteneği üzerinde “önemli bir etkisi” olacağını söyledi. tasarım, denetimi standartlara göre gerçekleştirin ve tamamlayın.

Byju’s yaptığı açıklamada, BDO’yu yeni denetçisi olarak atadığını ve bunun “en yüksek mali inceleme ve hesap verebilirlik standartlarını korumasına” yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

Ayrı ayrı, kaynaklara göre, erken destekçi Peak XV Partners’ın (eski adıyla Sequoia Capital Hindistan) MD’si GV Ravishankar, Prosus’tan Russell Dreisenstock ve Chan Zuckerberg’den Vivian Wu da dahil olmak üzere Byju’nun yönetim kurulu üyelerinden üçü istifa etti.

Yöneticilerin istifa nedenleri hemen bilinmiyordu. Byju’nun yönetim kurulu artık kurucu aileden oluşuyor – genel müdür Byju Raveendran, eşi Divya Gokulnath ve erkek kardeşi Riju Raveendran.

Temasa geçildiğinde, Byju’nun bir sözcüsü, yönetim kurulu üyelerinin Byju’s’tan istifa ettiğini öne süren medya haberlerinin tamamen spekülatif olduğunu söyledi.

“BYJU’S bu iddiaları kesin olarak reddediyor ve medya kuruluşlarını doğrulanmamış bilgileri yaymaktan veya asılsız spekülasyonlara girişmekten kaçınmaya davet ediyor. Kurumumuzdaki önemli gelişme veya değişiklikler resmi kanallar ve duyurular aracılığıyla paylaşılıyor.

Sözcü, “Medya kuruluşlarının, BYJU’S ile ilgili doğru bilgiler için doğrulanmış kaynaklara ve resmi açıklamalara güvenmelerini rica ediyoruz.” dedi.

Gelişmeler, şirketin 1,2 milyar dolarlık bir kredi ödeme sorunuyla uğraştığı bir zamanda geldi.

Bu ayın başlarında vadesi gelen 40 milyon dolarlık bir geri ödemeyi atlayan Byju’s, borç verenlerine kredinin geri alınması sırasında taciz edildiği iddiasıyla dava açtı.

Byju’nun yönetim kuruluna yazdığı bir mektupta Deloitte Haskins ve Sells, edtech firmasının 31 Mart’ta sona eren mali yıla ilişkin mali beyanındaki uzun gecikme nedeniyle, sözleşmesinin sona ermesinden üç yıl önce Think & Learn’ün denetçiliğinden istifa ettiğini söyledi. 2022, denetim firması düzenleyici bir dosyalamada söyledi.

Edtech firması ayrıca, BDO’yu (MSKA & Associates) 2022 mali yılından başlayarak önümüzdeki beş yıl için yasal denetçileri olarak atadığını duyurdu.

Deloitte, sık sık Byju’nun Genel Müdürü Byju Raveendran’a bir nüsha ile birlikte yönetim kuruluna mektup yazdığını, ancak denetime o tarihte başlayamadığını ve bu nedenle ayrılma kararı aldığını söyledi.

“Tarih itibariyle denetim hakkında yorum yapamadık. Sonuç olarak, geçerli denetim standartlarına uygun olarak denetimi planlama, tasarlama, gerçekleştirme ve tamamlama becerimiz üzerinde önemli bir etkisi olacaktır. Deloittee Haskins & Sells, Byju’nun yönetim kuruluna yazdığı bir mektupta, “Yukarıda belirtilenler nedeniyle, şirketin yasal denetçileri olarak derhal geçerli olmak üzere istifamızı sunuyoruz” dedi.

2016 yılından bu yana Byju’s ile çalışmakta olan Deloitte, 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren beş yıllık bir süre için Byju markası altında faaliyet gösteren Think and Learn Private Limited’in yasal denetçisi olarak yeniden atanmıştır.

“Şirketin 31 Mart 2022 tarihinde sona eren yıla ait mali tabloları uzun süredir erteleniyor. 2013 tarihli Şirketler Yasası uyarınca, 31 Mart 2022 tarihinde sona eren yıla ait denetlenmiş mali tabloların hissedarların huzuruna sunulması gerekiyordu. Deloitte, “30 Eylül 2022’ye kadar Yıllık Genel Kurul Toplantısı” dedi.

Denetim firması, Byju’nun Genel Müdürü Byju Raveendran’a 30 Eylül 2022 ve 5 Kasım 2022 tarihlerinde yönetim kuruluna ve ardından 12 Kasım 2022, 24 Aralık tarihlerinde yönetim kuruluna bir e-posta yazdığını söyledi. 2022 ve 31 Mart 2022’de sona eren yıl için yasal denetim için 29 Mart 2023 tarihli yazı.

Denetim firması, 2021 mali yılı için denetim raporu değişikliklerinin kararı ve 2022 mali yılı için mali tabloların ve ilgili belgelerin denetime hazır olma durumu hakkında herhangi bir bildirim almadığını söyledi.

Byju’s’daki gelişmeden adının açıklanmaması koşuluyla haberdar olan kaynaklar, şirketin denetim sürecinin yeni bir baş mali işler sorumlusunun göreve gelmesini beklediği için ertelendiğini söyledi.

Byju’nun yeni grup CFO’su Ajay Goel, şirkete yaklaşık bir ay önce katıldı ve şirket, önümüzdeki haftadan itibaren denetim sürecini başlatmaya hazırlanıyor.

BYJU’S, “BDO’nun BYJU’nun iştirakleri için bir denetçi olarak deneyimi, kuruluşun operasyonlarına aşina olmalarını sağlayarak, önümüzdeki çeyrekte tamamlanması beklenen grup düzeyinde denetimin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlıyor” dedi.

BDO, holding şirketi Think and Learn Pvt Ltd’yi, Aakash Education Services Limited gibi maddi yan kuruluşlarını ve ayrıca genel grup konsolide sonuçlarını kapsayacaktır.

Byju’s, “Bu kapsamlı denetim kapsamı, BYJU’nun mali performansına ilişkin bütüncül bir görüş sağlayacak ve kuruluş genelinde şeffaflığı sağlayacaktır” dedi.

Byju’nun denetçileri olarak BDO’nun seçiminin, Bay Goel tarafından yapılan titiz bir seçim sürecinden sonra tamamlandığını söyledi.

“İyi yapılandırılmış bir seçim sürecinin ardından büyük bir güvenle denetçilerimiz olarak BDO’yu seçtik. Küresel olarak çeşitlendirilmiş büyük ölçekli şirketlere denetim hizmetleri sağlama konusundaki olağanüstü yetenekleri ve uzmanlıkları, onları kuruluşumuz için mükemmel bir uyum haline getiriyor. BDO, en yüksek mali inceleme ve hesap verebilirlik standartlarını desteklemelidir” dedi.

BDO, hali hazırda ICICI, Cisco, IndusInd Bank vb. denetim firmaları ile ciro açısından dünyanın ilk beş denetim firması arasında sayılmaktadır.

()