Antalya haberi! Çapraz nakil Kırgızistanlı 2 aileyi Antalya’da birbirine bağladı

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Çapraz nakil Kırgızistanlı 2 aileyi Antalya‘da birbirine bağladı

3 aylık Elmar bebek ile 5 aylık Ademi Antalya‘da geçirdikleri çapraz nakil kararı sıhhatlerine kavuştu

ANTALYA Kırgızistan’da yaşayan 3 aylık Elmar bebek ile 5 aylık Ademi bebek karaciğer yetmezliği teşhisi ile geldikleri Antalya‘da geçirdikleri çapraz nakil kararı sıhhatlerine kavuştu. Çapraz nakli gerçekleştiren Prof. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu, “Bebeklerimizin kan kümesi ahengi olmadı. Ahenk olmadı ancak her 2 ailenin ebeveynlerinin öteki çocuğa uygun olduğunu gördük. Bu durumdan dolayı çapraz nakil yapmaya karar verdik” dedi.

Kırgızistan’da yaşayan Elmar Argenov ile Ademi Ulanbekovna Omurzakova, karaciğer yetmezliği (siroz) teşhisi ile Rusya’da bulunan bir yardım fonu tarafınca son deva olarak getirildikleri Antalya‘da anne ve babalarından yapılan çapraz nakille sıhhatlerine kavuştu. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’nde denetimleri yapılan bebeklerin, anne ve babaları ile uyumlu oldukları görüldü. Organ Nakli Merkezi Karaciğer Nakli Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu ve grubunun gerçekleştirdiği başarılı ameliyat kararında Elmar bebeğe Ademi bebeğin babası Ulanbek Kurbanbaev (42), Ademi bebeğe ise Elmar bebeğin annesi Güliza Muratbekova karaciğerini bağışladı. Bebekler ve aileleri ameliyat daha sonrası sıhhatlerine kavuştu.

“Çapraz nakil yapmaya karar verdik”

Prof. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu,”Hastalarımızın her ikisinin de doğuştan safra kanalları yoktu. Daha öncesinde, erken periyotta bu hastalara biraz vakit kazanmak için farklı bir ameliyat yapıyoruz ancak bu 2 hastaya da öncesinde rastgele bir ameliyat yapılmamış. İkisi de bize siroz olarak başvurdular. Yaptığımız analiz kararı ikisinin de nakil olması gerektiğine karar verdik. Nakil hazırlıklarına başladık. Bu tıp hastalarda nakil için birinci adaylarımız her vakit en yakın akrabalardır. Bebeklerimizin kan kümesi ahengi olmadı. Ahenk olmadı lakin bir tesadüf denk geldi. Her 2 ailenin ebeveynlerinin öbür çocuğa uygun olduğunu gördük. Bu durumdan dolayı çapraz nakil yapmaya karar verdik. Çapraz karaciğer naklimizi gerçekleştirdik. Her 2 bebeğimiz de çok güzel, taburculuk basamağına geldiler. Olağan beslenmelerine başladık. Vericilerimiz anne ve babalar burada. Onlarda çok yeterli durumdalar. Onları da taburcu ettik” diye konuştu.

“Karaciğer nakli konusunda deneyimli bir merkeziz”

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nin karaciğer nakli konusunda deneyimli olduğunu belirten Prof. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu, “böyleki bebeklerin karaciğer nakli teknik olarak daha güç lakin günümüzde artık muvaffakiyetle gerçekleştirebiliyoruz. böyleki hastalarımızın ailelerine korkmamalarını tavsiye ediyoruz. Biz karaciğer nakli konusunda deneyimli bir merkeziz” halinde konuştu.

“Mükemmeldi”

Ameliyat daha sonrası memnunluğunu lisana getiren Ademi bebeğin babası Ulanbek Kurbanbaev, “Kendimi uygun hissediyorum. özetlemek gerekirse harikaydı demek istiyorum. İnanılmaz bir biçimde memnunum. Son talihimizdi, çocuğumuz kurtuldu” dedi.

“Çok mutluyum”

Elmar bebeğin annesi Güliza Muratbekova ise “İyi hissediyorum, her şey yolunda. Heyecanlıyım ve epey memnunum. Ameliyatlardan evvel fazlaca sıkıntı vakit içinderdan geçtik. Ameliyatlardan daha sonra her şey yoluna girmeye başladı. 2 çocuğu da tıpkı anda kurtarmamıza epey memnun oldum” tabirlerini kullandı.

Bebeklerin Türkiye’de tedavi görmelerini sağlayan Rusya’da bulunan bir yardım fonunun yetkilisi Elena İvanovskaia da, “Biz her ülkeden muhtaçlığı olan hastalara yardımcı oluyoruz. Kazakistan’dan, Kırgızistan’dan, Dağıstan’dan hastaları Türkiye’ye gönderiyoruz. İnternet üzerinden bağış alarak hastaların tedavisi için takviye oluyoruz” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat