ANKARA-ANKARA ÜNİVERSİTESİ’NİN GELİŞTİRDİĞİ İLAÇ TANITILDI

taklaci09

Global Mod
Global Mod
ANKARA Üniversitesi tarafınca geliştirilen Sıhhat Bakanlığı‘nca ‘Ankükolin’ ismiyle ruhsatlandırılan ilacın tanıtımı yapıldı. Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar, “Bu ilaç bilhassa paratiroid adenomlarında (kandaki kalsiyum oranının yüksekliğine niye olan yeterli huylu tümör) kemoterapide, kanser tedavisinde, yaş tayininde, metabolizma bozukluklarının araştırılmasında kullanılır” dedi.

Ankara Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim Kısmı Radyoaktif İlaç Üretim Araştırma ve Geliştirme (RÜAG) merkezinde geliştirilen ilacın tanıtımı için program düzenlendi. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın iştirakiyle gerçekleşen programa, Nükleer Tıp Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasret Küçük ile akademisyenler katıldı.

‘HASTALARIN UMUDU OLACAK’

Ankara Üniversitesi olarak ilaç, aşı geliştirme çalışmalarına epey ehemmiyet verdiklerini kaydeden Ünüvar, “Malumunuz Covid-19 sürecinde de gerek aşı çalışmaları ve üretim gerekse ilaç üretimi ile ilgili 4 farklı çalışmamız vardı. Prof. Dr. Hasret Küçük’ün çalışması da bizim için hakikaten umut kaynağı oldu. Öteki çalışmalarımız için de teşvik edici bir öge?” diye konuştu.

‘HÜCRESEL SEVİYEDE DEĞİŞİKLİĞİ GÖRÜNTÜLEYEBİLİYORUZ’

“Biz burada birebir vakitte eğitim veriyoruz ve bir referans merkeziyiz. Örneğin, bir kalp hastasında damarsal değişiklikler ortaya çıkmadan hücresel seviyede değişikliği görüntüleyebiliyoruz. ya da bir Alzheimer hastasında erken periyot kıymetlendirme talihimiz olabiliyor. Biz burada evvela kardiyolojik ve onkolojik çalışmalarımızı yapıyoruz. Hedefimizde daha fazla radyoaktif ilacın Türkiye kaidelerinde kullanılır olması ve hasta hizmetine girmesine yöneliktir. Ruhsatlanan ‘Ankükolin’ ilacının asıl değeri; bilhassa kalsiyum yüksekliği, dirençli tansiyonu ya da yenidenlayan böbrek taşı, düzelmeyen kemik erimesi ve buna bağlı bozuklukları olan ve bilhassa niçini açıklanamayan durumlarda bu görüntüleme tekniğini öneriyoruz. Bilhassa öbür görüntüleme biçimleri ile teşhis konulamamışsa hastalar açısından çok yararlıdır. Çok kısa yarı ömürlü radyoaktiviteyi ilacı üretiyoruz ancak bunu hastada uygulamamız lazım. Görüntülemek için fazlaca ileri teknolojide makinelere muhtaçlığımız var. Bunun üzerine PET-MR aldık. PET-MR ünitesinden dünyada 3 tane var. Hücresel seviyede epey dikey imgeler alabiliyor. En kıymetli avantajı hücresel görüntülemeyle MR imgesini üst üste getirebildiği için epeyce daha derin ve lezyonları erken periyotta görüntüleyebiliyorsunuz. Merkezimizin asıl kıymetli özelliği de, PET/BT VE PET/MR’ın bir ortada olmasıdır. Direk burada üretilip buraya geldiği için hastalara tüm görüntülemeler birebir anda yapılabiliyor. O açıdan çok kıymetlidir. Merkezde radyoaktif ham husus üretilip, birebir anda 6 farklı radyoaktif ilacın sentezlenebiliyor. Bu da erken tanıya imkan sağlıyor.?

Demirören Haber Ajansı – Son Dakika Haberleri

Ankara Üniversitesi, Sıhhat Bakanlığı, Nükleer, İlaç, Sıhhat, Yeni, Haber