ABD: Türkiye’nin operasyonları Suriye’de ABD askerlerinin güvenliğini tehdit etti

Beykozlu

New member
Pentagon Sözcüsü Patrick Ryder yazılı açıklama yaparak Türkiye’nin amaç aldığı PKK/YPG terör örgütü ögelerini “yerel ortak” olarak tanımladı.

Ryder, açıklamasında, “Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyinde, Irak’ta ve Türkiye’de tırmanan tansiyondan derin kaygı duyuyor. Bu tırmanış, DEAŞ Aksisi Global Koalisyonun DEAŞ’ı zayıflatmak ve mağlubiyete uğratmak için yıllardır sürdürdüğü ilerlemeyi tehdit ediyor. Suriye’deki son hava taarruzları, Suriye’de DEAŞ’ı yenmek ve on binden çok DEAŞ tutuklusunun nezaretini sağlamak üzere mahallî ortaklarla çalışan ABD işçisinin güvenliğini direkt tehdit etti.” tabirine yer verdi.

Ryder şu biçimde devam etti:

“Hem Türkiye’de tıpkı vakitte Suriye’de meydana gelen sivil can kaybını kınıyor ve taziyelerimizi sunuyoruz. Sivillerin taammüden maksat alındığı haberlerinden da tasa duyuyoruz. Gerginliğin azaltılması için davette bulunurken, Türkiye’nin legal güvenlik dertlerini kabul ediyoruz. Ateşkesi sürdürmek için Türkiye ve mahallî ortaklarımızla görüşmeye devam edeceğiz.”

PKK/YPG terör örgütünün, İstanbul İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım’da 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı bombalı saldırısının akabinde Türkiye, Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki terör maksatlarına yönelik Pençe-Kılıç Hava Harekatı başlatmıştı.

Terör örgütü, Gaziantep ve Kilis’te de sivillere yönelik ataklar gerçekleştirmişti.

ABD basınında, Türk savaş uçaklarının salı günü Haseke’nin kuzeyinde vurduğu bir terör örgütü PKK/YPG maksadının, ABD askerlerinin konuşlu olduğu karargaha yakın bir yer olduğu tez edilmişti.
 
Üst